Kaip elgtis gavus netinkamo turinio žinutę socialiniuose tinkluose?

Sveiki, draugė man parekomendavo vieną messengerį, kur galima su bendraamžiais bendrauti. Vieną kartą aš prisijungiau ir man paskambino kažkas su vaikiška nuotrauka. Aš pakėliau, o kai jo kamera įsijungė pamačiau kaip senis rodo savo „pasididžiavimą“. Labai išsigandau, net nežinojau ką daryti. Paskui jis man rašinėjo visokias seksualias žinutes ir iki šiol skambinėja. Bijau pakelti ir atsiliepti, ir bijau, kad mama sužinos ir labai šauks ant manęs... (13 metų mergina)

Pateikta situacija yra paremta vaikų pasakojimais „Vaikų linijai“, tačiau visos vaikus identifikuojančios detalės yra pakeistos, saugant vaikų anonimiškumą.

Internete gali sutikti visokių žmonių – ir įdomių bendraamžių, ir vyresnių vyrų ar moterų, kurie apsimetinėja paaugliais ir bando susidraugauti su kitais, bandydami patenkinti savo seksualinius poreikius. Natūralu, kad tave išgąsdino toks nepažįstamo žmogaus elgesys. Jis neturi teisės gąsdinti tave, rašinėti tau nemalonias žinutes ar rodyti tau savo lyties organus – tai vadinama seksualiniu priekabiavimu ir yra nusikalstamas elgesys. Puiku, kad neatsiliepi į jo žinutes, tačiau panašu, kad jis ir toliau tave „persekioja“ rašinėdamas žinutes ir bandydamas toliau su tavimi užmegzti kontaktą. Ką gali daryti:

  • Išsaugok žinučių ekrano nuotraukas. Jų gali prireikti, jei kreiptumeisi pagalbos į suaugusiuosius ar, pavyzdžiui, policiją.
  • Pranešk ir užblokuok. Paprastai žinučių programėlėse yra galimybė, kaip ir socialiniuose tinkluose, pranešti apie netinkamą vartotojo elgesį ir jį užblokuoti. Tad rekomenduotume tau paieškoti programėlės nustatymuose ar saugumo politikos aprašymuose, kaip tai padaryti.
  • Kreipkis pagalbos į patikimą suaugusį žmogų. Suprantama, kad kreiptis į mamą ar kitą suaugusįjį gali būti nedrąsu. Visgi jei tas vyriškis nenurims ir toliau bandys prie tavęs priekabiauti – labai svarbu būtų kartu su suaugusiuoju pasitarti, kam ir kaip apie jį pranešti. Seksualinis priekabiavimas prie vaikų ir paauglių yra nusikalstamas elgesys, tad šioje situacijoje verta būtų pranešti policijai apie šio vyriškio elgesį – tai padėtų ir tau, ir kitiems programėlės vartotojams būti saugesniems.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.