Kaip reaguoti į savižudiškas paauglio mintis internete?
Rašau ne dėl savęs, bet dėl vienos pažįstamos. Pažįstu ją iš dailės mokyklos, bet šiuo metu beveik nesusitinkam tik bendraujam FB. Paskutiniu metu pastebėjau, kad ji kelia visokius postus su savižudybės žinutėmis, pavyzdžiui, vakar įdėjo piliulių delne nuotrauką ir parašė „pavargau. Kokia viso šio gyvenimo prasmė? Gal geriau tiesiog...“ Lyg ir nerašo, kad nusižudysiu, bet suprantu, kad apie tai... Nežinau, kiek tame yra tiesos, ar ji rimtai apie tai mąsto, bet esu ne kartą matęs, kaip iš jos tyčiojasi internete. Esu girdėjęs, kad dėl patyčių žmonės nusižudo. Kaip elgtis? Ar galiu kažkaip jai padėti? (16 m. vaikinas)
Pateikta situacija yra paremta vaikų pasakojimais „Vaikų linijai“, tačiau visos vaikus identifikuojančios detalės yra pakeistos, saugant vaikų anonimiškumą.
Socialiniuose tinkluose tavo draugai išties gali dalintis ne vien smagiomis, džiugiomis mintimis ar įrašais, bet ir sunkiais jausmais ar patyrimais. Labai svarbu, kad atkreipi į tai dėmesį – paprastai žinutės, kuriose paaugliai dalijasi sunkiais jausmais, mintimis ir vaizdais apie mirtį ar savižudybę rodo, kad jie susidūrė su tam tikrais sunkumais ir jiems reikalinga pagalba. Tikėtina, kad mintys apie savižudybę ar mirtį neužplūsta dėl vieno įvykio, bet tavo minėtos pastebėtos patyčios internete gali būti viena iš priežasčių, kuri skatina tavo draugę galvoti apie mirtį. Ką tu gali padaryti:
- Paklausk draugės, kas vyksta jos gyvenime. Visų pirma gali parašyti savo draugei asmeninę žinutę – ne komentarą po nuotrauka, o asmeninę žinutę – kurioje gali pasidalinti savo pastebėjimais ir nuogąstavimais, t.y. kad pastebi jos liūdną nuotaiką, mintis apie mirtį ir įrašus su užuominomis apie savižudybę. Kartais užtenka tiesaus klausimo, kas vyksta žmogaus gyvenime, kad jis atsivertų ir papasakotų, kas jį neramina.
- Pasiūlyk emocinę paramą. Žmonėms, galvojantiems apie savižudybę, yra reikalinga emocinė parama. Jei jauti, kad draugė nenori apie jai kylančias mintis kalbėtis su tavimi – gali padrąsinti ją kreiptis į kitą patikimą žmogų ar paskambinti į emocinės paramos tarnybas. „Vaikų linija“ teikia emocinę paramą nemokamu telefono numeriu 116 111 kasdien nuo 11 iki 23 val., o taip pat internetu www.vaikulinija.lt; „Jaunimo linijai“ galima paskambinti tel. 8800 28888 visą parą ar kreiptis internetu www.jaunimolinija.lt
- Pranešk „Facebook“ administracijai apie nerimą keliantį įrašą. Taip pat yra galimybė „Facebook“ administracijai anonimiškai pranešti apie pastebėtą nerimą keliantį draugų pavojingą elgesį ar mintis: spustelti tris taškelius, esančius šalia įrašo, pasirinkti „pranešti apie įrašą“, toliau – „manau, kad tai neturėtų būti „Facebook“ tinkle“ ir iš esančio sąrašo, kuo ši informacija yra žalinga, pasirinkti punktą apie smurtinį elgesį ir savižudybę („It's threatening, violent or suicidal“). Įrašo autorius nesužino, kas pranešė apie jo įrašą, o iš „Facebook“ administracijos gauna žinutę su pasiūlymu kreiptis emocinės paramos.
- Rūpinkis savimi. Išties elgiesi atsakingai, rūpindamasis draugės savijauta, tačiau svarbu, kad nepamirštumei ir savęs bei savo jausmų. Rūpindamasis kitu ir pats gali patirti daug įtampos. Verta pasidalinti savo rūpesčiu ir jausmais su žmogumi, kuriuo pasitiki – suaugusiu, draugu ar emocinę paramą teikiančiu konsultantu. „Vaikų linijos“ ir „Jaunimo linijos“ telefono numerius rasi šiek tiek aukščiau.
Daugiau apie „Facebook“ saugumo principus, jei kas nors galvoja apie savižudybę, gali pasiskaityti štai čia: https://www.facebook.com/help/594991777257121/
Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.