Kaip išvengti patyčių socialiniame tinkle „Musical.ly“ ?

Neseniai į musical.ly įkėliau vieną įrašą – tipo video klipą, kur dainuoju vieną žinomą dainą. Ir kad atrodytų juokinga, prisilašinau į akis vandens ir atrodė, kad verkiu. Ir kad pradėjo bjauriai komentuoti visi... išvadino žliumbiku, sako, kad prašausi užuojautos, nes matyt visi mane ignoruoja, sako, kad ant veido matosi, koks aš „lievas“. Aš bandžiau paaiškinti, kad aš į akis specialiai vandens prisilašinau, bet jie vis tiek... Padėkit, nes jau net mokykloje pradėjo tyčiotis... (12 m. berniukas)

Pateikta situacija yra paremta vaikų pasakojimais „Vaikų linijai“, tačiau visos vaikus identifikuojančios detalės yra pakeistos, saugant vaikų anonimiškumą.

Tikiu, kaip liūdna, kuomet kiti paaugliai tavo pasirinktą būdą sudainuoti dainą paverčia patyčiomis. Musical.ly gali būti visai smagi erdvė save išreikšti, tau patinkančiu būdu šokti ar dainuoti, tačiau svarbu, kad pasirūpintumei savo saugumu šioje programėlėje. Taigi puiku, kad kreipiesi pagalbos – patyčias galima sustabdyti ir yra keletas dalykų, ką tau svarbu būtų šioje situacijoje padaryti:

  • Pranešk apie nemalonius komentarus musical.ly administracijai. Tai gali padaryti spusteldamas ant tave skaudinančio komentaro, atsiradusiame laukelyje pasirinkdamas „report“,  tada atsiradusiuose pasirinkimuose pasirink „it‘s innappropriate“ ir paskutiniame sąraše pasirink „Harassment or bullying“. Paskutinis žingsnis – patvirtinti, kad tikrai apie šį komentarą nori pranešti administracijai, paspaudžiant raudoną „report“ mygtuką.
  • Užblokuok tuos, kurie tave žemina. Vartotojus, kurie tyčiojasi, užgaulioja tave, gali užblokuoti. Tam tau reikia nueiti į norimo žmogaus paskyrą ir paliesti šalia vardo viršuje esančius tris taškiukus – atsiradusiame lange reikia spustelti „block this user“ ir tada šis vartotojas negalės tau parašyti žinutės ar komentarų.
  • Pakeisk savo paskyros privatumo nustatymus. Jei tavo musical.ly paskyra yra neprivati – ją matyti ir tavo įrašus komentuoti gali bet kuris vartotojas. Verta nustatyti, kad paskyra būtų privati („private“), tuomet joje įrašus matys ir komentuos tik tie žmonės, kuriems tu leidi tai daryti ir patvirtinai, jog jie gali stebėti tavo paskyrą. Taigi įeik į savo paskyrą, sputelk dešinajame kampe esantį „ratuką“ ir savo paskyros nustatymuose („settings“) įjunk „private account“.
  • Pranešk mokyklos suaugusiems apie patiriamas patyčias. Niekas neturi teisės tave žeminti nei internete, nei mokykloje. Mini, kad patyčios vyksta jau ir mokykloje. Svarbu būtų apie tai pasakyti kažkam iš mokyklos darbuotojų, kuriais pasitiki – suaugę yra atsakingi už vaikų saugumą mokykloje, taigi kartu su tau patikimu žmogu galėtumėte pasitarti, ką svarbu būtų padaryti, kad patyčios mokykloje liautųsi.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.