Kaip išvengti patyčių socialiniame tinkle „Instagram“ ?

Instagram'e viena mergaitė sukūrė chato grupę su keliom kitom vyresnėm už mane mergaitėm.  Aš ten nerašiau nieko, nes nesupratau, kam ta grupė. Bet vieną kartą jos pradėjo pyktis ir tada neapsikentusi joms parašiau, kad baigtų jos ten rietis. Na, aš taip nepiktai, normaliai, tiesiog norėjau nuraminti... bet jos supyko už tai ir pradėjo „varyti“ ant manęs – sakyti, kad aš esu idiotė, bomžė, murzina ir gyvenu šiukšlyne... bandžiau ignoruoti, bet nepadėjo, tik dar labiau tyčiojasi. Patarkit, ką daryti? (13 m. mergaitė)

Pateikta situacija yra paremta vaikų pasakojimais „Vaikų linijai“, tačiau visos vaikus identifikuojančios detalės yra pakeistos, saugant vaikų anonimiškumą

Niekas neturi teisės tave pravardžiuoti, žeminti ar kitaip tyčiotis internete. Taigi tai, kaip elgiasi merginos „Instagram“, yra visiškai netinkamas elgesys. Ir išties dėmesio nekreipimas, ignoravimas ne visada gali padėti sumažinti patyčias – kartais patyčias inicijuojantys vaikai tik dar labiau įsiaudrina, jei niekas į patyčias nereaguoja. Paprastai visuose socialiniuose tinkluose yra galimybė pranešti administracijai. Taigi pasvarstykime, ką tu gali padaryti, kad patyčios liautųsi ir galėtum jaustis saugesnė „Instagram“:

  • Pirma, gali pranešti apie tave skaudinančias žinutes „Instagram“ administracijai. Tam tau reikia palaikyti pirštą ant žinutės ir atsiradusioje lentelėje pasirinkti funkciją „report“. Tuomet atsiradusiame lange pasirinkti „This message puts people at risk“ ir išsiskleidusiame sąraše pasirinkti „Harassment or bullying“.
  • Dėl visa ko verta pasidaryti tave žeidžiančių žinučių ekrano nuotraukas, kad turėtum įrodymus, jei prireiktų.
  • Ir, žinoma, neprivalai likti šioje grupėje, nes merginos ir toliau gali tave žeminti. Tad svarbu išeiti iš sukurtos pokalbių grupės. Tam tau reikėtų paspausti „i“ ženkliuką esantį viršuje prie kitų grupėje dalyvaujančiųjų vardų ir tuomet paspausti „leave conversation“ mygtuką.
  • Kitos pokalbyje dalyvaujančios merginos gali tave ir vėl pridėti prie pokalbio – kad tai nebeįvyktų, tave pravardžiuojančias merginas gali užblokuoti. Norėdama tai padaryti, keliauk į norimo užblokuoti žmogaus paskyrą, paliesk šalia vardo esančius tris taškelius ir atsiradusiame sąraše pasirink „block“ funkciją. „Instagram“ nepraneš toms merginoms, kad jas užblokavai, tuo tarpu tai apsaugos tavo informaciją (profilį, įrašus ir pan.) nuo jų peržiūros ir komentavimo.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.