Ką tėvams svarbu žinoti apie „vloginimą“?

„Neseniai atradau veiklą, kuri mane veža – tai vloginimas. Po savo pirmojo vlogo gavau labai gerus komentarus, kad su savo vlogais galiu toli nueiti ir t.t.  Labai noriu tęsti, bet abejoju, kad mama man leis. Ji gali netgi mano paskyras uždaryti. Galvoju, kaip man su ja pasikalbėti ir įtikinti, kad leistų vloginti. Kaip ją įtikinti, kad vloginimas – tikrai nėra nieko blogo?..“ (iš „Vaikų linijos“ svetainės vaikų diskusijų www.vaikulinija.lt)

Mūsų skaitmeniniame amžiuje vaikams ir paaugliams yra patrauklios įvairios veiklos, susijusios su išmaniosiomis technologijomis, internetu, kūryba internete. Viena iš tų veiklų yra „vloginimas“ arba vaizdo tinklaraščių („blogų“) kūrimas. Mums, suaugusiems, kurie užaugome be „Youtube“ filmukų, gali būti atradimas, kad „vloginimas“ yra ne šiaip laisvalaikio praleidimo būdas. Visame pasaulyje yra garsių „vlogerių“, kurie iš šio užsiėmimo užsidirba ir kurių vaizdo įrašus seka tūkstančiai jaunų žmonių. Tokie „vlogeriai“ neretai yra paauglių autoritetai, kurių įrašus jie stebi, semiasi iš jų minčių, remiasi jų pasiūlymais (pavyzdžiui, dėl vertų dėmesio filmų, pirkinių ir pan.).

„Vloginimas“ – kas tai?

„Vloginimas“ yra vaizdo filmukų įvairiomis temomis filmavimas, montavimas ir publikavimas socialiniuose tinkluose, dažniausiai – „Youtube“. Paprastai „vlogeriai“ turi savo „Youtube“ kanalą, kuriame galima stebėti jų vaizdo filmukus, komentuoti ir tokiu būdu bendrauti su kitais „vlogerio“ gerbėjais.

Apie ką yra kuriami video tinklaraščiai?

Štai keletas labai populiarių temų:

  • Vaizdo žaidimai – kai „vlogeris“ filmuoja, kaip žaidžia, išbando įvairiausius žaidimus, komentuoja, kas juose jam patinka, kaip sekasi ir t.t.
  • Mada, grožis, pirkiniai – kai kalbama apie mados tendencijas, kas yra gražu-negražu, aptarinėjami tam tikri pirkiniai (drabužiai, aksesuarai, kosmetika ir kt.).
  • Gyvenimo būdas ir maistas. Maisto ruošimas irgi yra viena iš itin populiarių „vlogų“ temų.
  • Įvairios psichinės ir fizinės sveikatos temos. Pavyzdžiui, kai kurie vlogeriai dalinasi savo asmenine patirtimi, kai jie sirgo/serga tam tikromis ligomis, kaip jas įveikė, dalinasi mintimis, kas yra sveikas gyvenimo būdas ir pan.
  • Įvairūs juokeliai ir smagūs dalykėliai.

Ar „vloguose“ yra pateikiamas tinkamas vaikams ir paaugliams turinys? Gali būti visaip. Vienuose vaizdo tinklaraščiuose pateikiama informacija gali būti tinkama įvairaus amžiaus žiūrovams. Bet gali pasitaikyti ir tokių, kuriuose informacija yra vyresnio amžiaus paaugliams ar suaugusiems, pavyzdžiui, rodoma, kaip žaidžiamas video žaidimas N18, „vlogeris“ naudoja „juodą humorą“, kuris gali būti nesuprantamas jaunesniems žiūrovams.

Jei jūsų vaikas seka kažkokius žinomus „vlogerius“:

  • Jei žinote, kuriuos „vlogerius“ jūsų vaikas seka – pasidomėkite jais. Peržiūrėkite keletą jų vaizdo tinklaraščių, kad žinotumėte, su kokia informacija susiduria jūsų vaikas.
  • Verta su vaiku kalbėtis apie tuos žmones, kurie jam daro įspūdį – paverskite „vlogus“ jūsų bendra pokalbių tema. Pasidomėkite, kokį paskutinį video įrašą matė jūsų vaikas, kas jame jam patiko, kuo jį žavi vienas ar kitas „vlogeris“.
  • Sekdamas „vlogerį“, jūsų vaikas virtualiai „susitinka“ su kitais „vlogerio“ gerbėjais. Jei reikia – priminkite vaikui saugaus bendravimo internete su nepažįstamais žmonėmis taisykles.
  • Vaikai, paaugliai yra linkę idealizuoti žinomus „vlogerius“ – pasikliauti jų mintimis, pasiūlymais, rekomenduojamais pirkti produktais. Verta su vaikais ir paaugliais padiskutuoti apie tai, kaip „vlogeriai“ užsidirba pinigus iš savo „vlogų“. Vienas iš pinigų užsidirbimo būdų – konkrečių produktų reklamavimas. Už šią reklamą jiems sumoka produkto gamintojas. Vaikai ir paaugliai dažnai nepagalvoja, kad „vlogeris“ gali reklamuoti vieną ar kitą daiktą ne dėl to, kad jis tikrai yra geras ar jam patinka, o dėl to, kad už šią reklamą yra sumokėta.

Jei jūsų vaikas nori kurti vaizdo tinklaraščius

Vaizdo tinklaraščių kūrimas gali būti tiek smagi ir vertinga veikla, tiek kelianti tam tikrų pavojų ar rūpesčių. Pavyzdžiui, vaikas ar paauglys savo vaizdo įrašuose gali pasidalinti asmenine informacija, gali sulaukti patyčių ar susipažinti per „vlogus“ su suaugusiais žmonėmis, kurie gali turėti piktų ketinimų. Tačiau tuo pat metu vloginimas gali būti naujų patirčių ir įgūdžių mokykla – vaikai ir paaugliai tampa ne pasyvūs stebėtojai, žiūrovai, o aktyvūs kūrėjai. Jie mokosi aiškiai kalbėti, reikšti savo mintis, argumentuoti, vaidinti, galiausiai – dirbti su vaizdo medžiaga ir ją montuoti.

Geriau ne drausti vaikui užsiimti ją dominančia veikla, bet kartu su juo pasikalbėti, kuo tai vaikui svarbu, kaip jis įsivaizduoja savo „vlogus“, ko nori jais pasiekti ar ką pasakyti.

„Youtube“ paskyrą savarankiškai galima susikurti nuo 13 m. amžiaus. Jei apie vloginimą galvoja jausnesnio amžiaus vaikas – tuomet jis turės naudoti savo tėvų paskyrą. Tad jaunesnio amžiaus būsimam „vlogeriui“ reikia laikytis tokių saugumo taisyklių:

  • Naudoti ne realų vardą, pavardę, o susigalvotą.
  • Prieš vaikui publikuojant vaizdo įrašą, suaugęs turėtų jį peržiūrėti.
  • Rekomenduojama vaizdo įrašus publikuoti kaip „privačius“ ar „neįtrauktus į sąrašą“. T.y. „Youtube“ turi tris pasirinkimus, kaip galite paviešinti vaizdo įrašus: „viešas“ („public“) – bus matoma visiems vartotojams, „neįtrauktas į sąrašą“ („unlisted“) – bus nerodomas bendrame naujų vaizdo įrašų sąraše, jį galės matyti tik tie, kam nusiųsite filmuko nuorodą; „privatus“ („private“) – bus matomas tik žmonėms, kuriuos įtrauksite į sąrašą (tie žmonės būtinai turi turėtų savo paskyrą „Youtube“).
  • Verta aptarti su vaiku dėl komentarų funkcijos išjungimo – komentuojant vaizdo įrašus, kartais pasakomi ne tik nemalonūs, bet ir žeminantys dalykai. Vaikams sunku į juos nekreipti dėmesio. Tad bent jau „vloginimo“ karjeros pradžiai verta neleisti žiūrovams komentuoti. 

 Ką svarbu būtų aptarti su paaugliu, galvojančiu apie „vloginimą“:

  • Saugumo taisykles, viešinant savo filmukus. Labai svarbu neatskleisti savo asmeninių duomenų (pavardės, adreso, mokyklos ir pan.), šeimos narių asmeninių duomenų, nesidalinti šeimos atostogų planais.
  • Kokie gali būti „Youtube“ paskyros ar kanalo saugumo nustatymai – kas galės žiūrėti ir komentuoti vaizdo įrašus, galbūt verta iš pradžių pasidalinti savo kanalu tik su artimiausias draugais, kad galima būtų pasižiūrėti, kaip sekasi kurti filmukus ir kaip juos vertina žiūrovai.
  • Kaip paauglys elgsis, jei sulauks nemalonių komentarų ar patyčių.
  • Kaip jis elgtis, jei sulauktų kažkokių pasiūlymų dėl savo kuriamų vaizdo įrašų, pavyzdžiui, siūlymo reklamuoti kažkokius daiktus, sukurti vlogą kokia nors tema ir už tai gautų kažką mainais ir pan.
  • Padrąsinti kalbėtis su jumis, jei kiltų sunkumų ar jis/ji susidurtų su nemalonia patirtimi.

Daugiau informacijos apie savęs žalojimo priežastis bei pagalbos būdus rasite čia
Emocinę paramą vaikams, paaugliams, suaugusiems teikiančių tarnybų kontaktus rasite čia.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.