Informacija apie savęs žalojimą internete – ką daryti?

Be įvairios kitos netinkamos ar žalingos informacijos, vaikai ir paaugliai internete gali susidurti su savęs žalojimą skatinančiu turiniu ar kitų interneto vartotojų elgesiu. Tai gali būti tam tikra informacija apie savęs žalojimo būdus, nuotraukos ar vaizdo įrašai, kuriuose vaizduojami save žalojantys žmonės, o kartais paaugliai gali būti kviečiami į socialinių tinklų grupes, kuriose buriasi žmonės, linkę į savižalą.

Šios uždaros socialinių tinklų grupės būna skirtingo pobūdžio. Vienose susirenka paaugliai, jauni žmonės, kurie ieško supratimo ir paramos. Savęs žalojimas dažniausiai yra susijęs su giliu vidiniu skausmu, kurį sunku įveikti be pagalbos ir paramos. Šiose grupėse paprastai nėra skatinamas savęs žalojimas, o kaip tik kalbama apie būdus, kaip susivaldyti ir ką daryti vietoj savęs žalojimo. Tad tokios grupės gali būti svarbus palaikymo šaltinis paaugliams, kurie negauna jo iš artimiausios aplinkos.

Tačiau yra ir kitokio pobūdžio grupės – jose susibūrę jauni žmonės dalinasi savęs žalojimosi patirtimi, vaizdais, kalba apie būdus nusižudyti ar kviečia kitus save žaloti. Kartais galime išgirsti iš paauglių ir apie savęs žalojimą skatinančius „žaidimus“, vykstančius internete.

„Vaikų linijos“ specialistai pataria, ką svarbu žinoti ir kaip reaguoti, jei sužinote, kad vaikas ar paauglys susidūrė su savęs žalojimą skatinančia informacija ar prisijungė prie grupės, susijusios su elgesiu, grėsmingu vaiko sveikatai ir gyvybei:

  • Didžiajai daliai tokiose grupėse esančių paauglių yra reikalinga pagalba. Mintys apie savęs žalojimą ar savižudybę nėra „mados reikalas“, jos liudija apie sunkumus, kurių paauglys vienas nesugeba įveikti, apie didelį vidinį skausmą, kurį nežino, kaip ištverti.
  • Jei jūsų vaikas prisijungė prie savęs žalojimą aptarinėjančios grupės – svarbu ne kaltinti, barti ar piktintis tokiu vaiko elgesiu, o kalbėtis su juo ir pasistengti suprasti, kas vyksta jo gyvenime, kokie sunkumai ar įvykiai paskatino jį tuo domėtis. Gali būti vertinga kreiptis ir psichologinės pagalbos į specialistus.
  • Joks su savęs žalojimu susijęs „žaidimas“ nėra žaidimas. Jei kažkas vaiką ar paauglį internete skatina save žaloti, siūlo nusižudyti, tam naudoja manipuliacijas ar grasinimus – tai yra nusikalstama veikla. Niekas neturi teisės manipuliuoti paauglio sveikata ir gyvybe. Tad sužinojus apie kažkokius savęs žalojimą skatinančius kitų žmonių veiksmus – būtina kreiptis į policiją.
  • Kiekvienam socialinių tinklų vartotojui svarbu būti atsakingam ir jautriai reaguoti į turinį, susijusį su savęs žalojimu ar savižudybėmis. Socialinių tinklų taisyklės paprastai neleidžia publikuoti turinio, skatinančio savęs žalojimą ar savižudybes. Tad pastebėjus tokį turinį, galima apie jį pranešti socialinių tinklų administratoriams. Tačiau kartu svarbu nepamiršti, kad žmogaus, besidalinančio tokia informacija, vidinė būsena nepasikeis nuo to, kad bus pašalintas jo įrašas ar vaizdas. Jei matome galimybę – verta žmogui pasiūlyti pagalbą ar nurodyti, kur pagalba yra prieinama.

Daugiau informacijos apie savęs žalojimo priežastis bei pagalbos būdus rasite čia
Emocinę paramą vaikams, paaugliams, suaugusiems teikiančių tarnybų kontaktus rasite čia.

Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai.